Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów komunalnych stanowi spore wyzwanie dla wielu gmin i związków międzygminnych, które przyjęły odmienny system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Od 1 lutego 2015 r. zaczęła obowiązywać Ustawa z 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r. poz. 87). Na jej mocy minister środowiska uzyskał fakultatywną delegację do wydania rozporządzenia mającego określać szczegółowy sposób selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów oraz kiedy wymóg selektywnego zbierania uważa się za spełniony. W rozporządzeniu tym miałyby również zostać określone odpady komunalne podlegające obowiązkowi selektywnego zbierania spośród wskazanych w art. 3b ust. 1 i art. 3c ust. 1.


Przy wydawaniu tego rozporządzenia Minister Środowiska został zobowiązany do kierowania się potrzebą ujednolicenia wymagań w zakresie zbierania i odbierania odpadów komunalnych oraz uzyskania wymaganych poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami odpadów komunalnych, a także ograniczenia masy odpadów komunalnych przekazywanych do składowania.
 

Samorządowcy są przeciwni
Już w styczniu 2015 r. Ministerstwo Środowiska przedstawiło wstępne założenia projektu rozporządzenia. Spotkały się one z jedno...