Badania przeprowadzone na oczyszczalni ścieków komunalnych zmodernizowanej w technologii granul tlenowych wskazują, że zastosowanie granulacji tlenowej umożliwiło poprawę jakości ścieków oczyszczonych oraz właściwości sedymentacyjnych biomasy.

Wykorzystywanie granul tlenowych w oczyszczaniu ścieków jest relatywnie nowym rozwiązaniem technologicznym. W procesie biogranulacji występuje samorzutne unieruchomienie mikroorganizmów w kulistą lub elipsoidalną biomasę. Proces formowania granul tlenowych zachodzi wielostopniowo i obejmuje interakcje zarówno biologiczne, jak i fizykochemiczne1. W trakcie agregacji mikroorganizmy w tlenowym osadzie granulowanym syntezują zewnątrzkomórkowe polimery, które wiążą komórki, stabilizują strukturę granul i chronią mikroorganizmy przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych. Dzięki temu tlenowy osad granulowany ma dużą tolerancję na obecność substancji toksycznych, takich jak metale ciężkie, w ściekach.


Hodowla granul tlenowych
Średnica granul tlenowych jest kształtowana przez parametry technologiczne oczyszczania ścieków i mieści się w przedziale od 0,1 do nawet 16 mm. Przy wysokim obciążeniu osadu ładunkiem zanieczyszczeń średnice granul będą większe, natomiast gdy mamy do czynienia z długim okresem głodu w reaktorze, średnice granul będą mniejsze. Wpływ na barwę granul ma skład mikroorganizmów, które tworzą granule, a także skład chemiczny ścieków2. Mikro...