Wiosna to trudny czas dla osób cierpiących na alergię wziewną. Nieżyt nosa, kichanie, łzawienie i pieczenie oczu to najczęstsze jej objawy. Jednak mimo stereotypów, roślinnym alergenem powietrznym mogą być nie tylko pyłki, a rekcja alergiczna nie musi powodować całkowitej rezygnacji z kontaktu z gatunkami kwitnącymi.

Kierując się wiedzą o tym, co stwarza zagrożenie dla osób cierpiących nie tylko na alergię sezonową, ale także na astmę, można stworzyć możliwie bezpieczną przestrzeń, która umożliwi ludziom kontakt z roślinnością w miejscu zamieszkania i ułatwi im funkcjonowanie w środowisku, na które nie mają wpływu (np. w miejscu pracy czy w szkole).

Czym jest alergia wziewna? Jeżeli substancje, które same w sobie nie są szkodliwe przy kontakcie z organizmem ludzkim wywołują nieadekwatną, wręcz patologiczną reakcję organizmu, świadczy to o zaburzeniu systemu immunologicznego i powszechnie jest nazywane alergią lub uczuleniem. Te reakcje alergiczne mogą występować w postaci kataru siennego. Oprócz nieprzyjemnych dolegliwości, osoby cierpiące na alergie są bardziej narażone na rozwój innych jej form lub nawet astmy. Skutkuje to również absencją w pracy, co przekłada się na liczne straty dla budżetu państw oaz na wzrost wydatków na leczenie.

 

Prowadzony w 2008 r. projekt ECAP ? Epi­de­mio­lo­gia Cho­rób Alergic...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?

css.php