Zapomniane popioły
Popiołów nie uwzględniono w nowym rozporządzeniu o standardach selektywnej zbiórki odpadów, a z ich zbiórką wiążą się jedynie wydatki. Jednak niektóre gminy organizują oddzielny ich odbiór ? ku zadowoleniu RIPOK-ów. W czym zatem tkwi sedno problemu?
Popioły z palenisk domowych nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Wyrzucane do pojemników na odpady komunalne zmieszane, trafiają dalej na składowisko albo do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). I tam pojawiają się niedogodności spowodowane ich pyleniem. Marian Wojtkowski, dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu, wskazuje, że popiół zawarty w odpadach zmieszanych powoduje ogromne zapylenie, brudzi, naraża zdrowie pracowników i pogarsza bezpieczeństwo pracy urządzeń. ? Jest również elementem, którego obecność znacząco pogarsza jakość odzyskiwanych surowców ? zaznacza Wojtkowski.
? Popioły niekorzystnie wpływają na pracę maszyn: zatykają otwory chłodnicze, tworzą warstwy pyłu na powierzchniach, utrudniają pracę silników w nadmiernie zapylonym środowisku, oddziałują na zmniejszenie efektywności chłodnic ładowarek. ? dodaje Katarzyna Ludwiszewska, specjalista ds. edukacji w Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie. Na problem zapylenia wskazuje również spółka Master ? Odpady i Energia w Tychach. By zwiększyć odzysk surowców z odpadów, na liniach sortowniczych wykorzystuje się urządzenia optopneumatyczne, ...