Co, gdzie i za ile ? oto pojawiające się pytania dotyczące standardów selektywnej zbiórki odpadów. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca br. Warto jednak zadać jeszcze jedno pytanie ? dlaczego?


Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów zacznie obowiązywać od połowy tego roku. W przypadku zbierania odpadów z podziałem na makulaturę, szkło, tworzywa sztuczne i metale sprawa nie jest aż tak karkołomna i rewolucyjna. Większość gmin od wprowadzenia ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 2013 r. prowadziła przepisy porządkujące na swoim terenie system gospodarki odpadami, choć niechlubnych wyjątków nie brakuje. Wskazują na to pierwsze analizy rynku w 2015 r., dotyczące standardów gromadzenia odpadów opakowaniowych. Okazało się, że na mapie Polski znajdują się gminy, które nie zbierają selektywnie niektórych frakcji surowcowych. W 2014 r. 28 gmin nie prowadziło selektywnego zbierania papieru, cztery nie zbierały szkła, pięć nie prowadziło selektywnego zbierania tworzyw sztucznych, 382 nie zbierały selektywnie opakowań wielomateriałowych, a 231 ? metali.
Kolorystyka pojemników i worków do gromadzenia odpadów również była dowolna, gdyż przykładowo do metalu stosowano żółty, niebieski i czerwony kolor pojemnika. Za to papier i tworzywa sztuczne były zbierane zarówno w żółtych, jak i niebieskich pojemnikach. Dowolnie wprowadzony system selektywnej...