Ciekawie zaaranżowane stoiska, piękne kompozycje roślinne i merytoryczne wystąpienia ekspertów zajmujących się zielenią miejską i ogrodnictwem ? wszystko to można było zobaczyć na Międzynarodowych Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA 2017.


Miłośnicy zieleni spotkali się 2-4 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Głównym punktem wydarzenia było wręczenie nagród, w tym jubileuszowego wyróżnienia dla czasopisma ?Zieleń Miejska?. Nagrodę odebrała Magdalena Dutka, prezes zarządu firmy Abrys, wydawcy miesięcznika.


Jaka przestrzeń dla zieleni?
W pierwszym dniu Targów GARDENIA 2017 odbyło się XI Seminarium Miejska Sztuka Ogrodowa ?Przestrzeń dla zieleni?. Spotkanie połączono było z obchodami jubileuszu miesięcznika ?Zieleń Miejska?, która nieprzerwanie jest organizatorem seminarium. Część merytoryczną seminarium poprzedziło ogłoszenie wyników VI edycji konkursu organizowanego przez redakcję ?Zieleni Miejskiej? ? ?Inspiracje w przestrzeni ? ogród społeczny?.
Magdalena Dutka zaprezentowała miesięcznik, który obchodzi w tym roku dziesiątą rocznicę istnienia. Pierwszą sesję ? ?Pomysł na miasto? ? rozpoczęło wystąpienie na temat nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, która dotyczyła liberalizacji przepisów w kwestii wycinki drzew i krzewów przez właścicieli nieruchomości. Mecenas Sara Anna Til Dąbrowska wskazała na wszystkie kontrowersje merytoryczne oraz proceduralne związane z uchwaleniem tych przepisów. Interesująca była też prelekcja Eweliny Wróblewskiej z Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi, która mówiła o projektach rewitalizacyjnych w tzw. nowym centrum Łodzi. ? Chcemy, żeby tam się skupiło życie łodzian, kultura, ale też biznes ? mówiła Wróblewska. ? To będzie ważne miejsce na mapie miasta. Nasze wyzwania rewitalizacyjne prawdopodobnie są jedne z największych w kraju. Projekt łódzki jest faktycznie ogromny. Wystarczy wskazać, że w najbliższych latach na projekty rewitalizacyjne wydanych zostanie 2,5 mld zł.

Zieleń w mikroskali
O parkach kieszonkowych, pop-upach i parkletach mówiła dr inż. Monika J. Latkowska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przykładami takich rozwiązań były miniparki tworzone na placykach i miejskich pustostanach. ? Zieleń przyjazna dla mieszkańców może choć w minimalnym stopniu pojawić się nawet w zwartej zabudowie ? twierdzi Latkowska.
Parklet ? to jest coś bardzo podobnego do ogródka kawiarnianego. Jest to jednak miejsce dostępne nieodpłatnie dla wszystkich. Te ciekawie zaaranżowane miejsca powinny być ocienione i zawierać m.in. elementy zieleni i plac zabaw oraz pozwalać na zaparkowanie roweru.
Parki typu pop-up mają nieco większy zakres. Tworzone są okazjonalnie, przy okazji jakichś imprez czy czasowego zamknięcia ulic. To parki, które można tworzyć ?natychmiast?, tworząc zielone oazy w sercach dużych miast.
Parki kieszonkowe są natomiast tworzone na bardzo małej przestrzeni. To ?zagarnianie? najdrobniejszych skrawków zabetonowanej przestrzeni, na której może pojawić się bujna zieleń.


Odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców
W drugiej części seminarium odbyła się sesja pt. ?Odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców?, podczas której Piotr Rzeńca z Uniwersytetu Łódzkiego opowiadał o nowych formach i aktywnościach w przestrzeni zieleni miejskiej oraz o wykorzystaniu tego jako pomysłu na marketing miast. Nowe sposoby na zazielenianie miast wynikają najczęściej, jego zdaniem, z braku inwestycji miejskich w zieleń. Twierdzi on ponadto, że polskim terenom zieleni brakuje tematyzacji ? precyzyjnego określenia przeznaczenia m.in. parków. Dzięki niemu można w efektywny sposób tworzyć sieć zielonej infrastruktury w mieście, a przez różnorodność ? zachęcać mieszkańców do aktywności na tych terenach.


Z dużym zainteresowaniem wysłuchano też prelekcji na temat interaktywnych placów zabaw. ? Każdy plac zabaw jest interaktywny. My jednak proponujemy coś więcej ? mówi Jos Muller, z firmy Educarium. Przedstawił on m.in. oryginalne urządzenia ? np. ?bajarkę?, którą można zakręcić i uruchomić w ten sposób czytanie bajek. Katarynka pracująca na podobnych zasadach umożliwia odtwarzania ze smartfonu np. muzyki. Inne urządzenie aranżują różne gry i zabawy dla dzieci.


Część merytoryczną seminarium zakończyło wystąpienie Macieja Zachera, który wyjaśnił uczestnikom, jakie elementy są najważniejsze i na co zwracać szczególną uwagę w procesie projektowania parków i wybiegów dla psów w mieście.

Barbara Krawczyk, Piotr Talaga