We współpracy z mieszkańcami, partnerem prywatnym i światem nauki większość samorządowców i ekspertów w obszarze finansowania infrastruktury miejskiej widzi ogromne szanse, by zdobyć kapitał na inwestycje.


Smart city  to miasto, którego mieszkańcy aktywnie w nim uczestniczą. Miasto inteligentne jest przyjazne dla jego mieszkańców, dobrze zaplanowane i efektywnie zarządzane. Technologie informacyjne mogą pomóc w realizacji takiej wizji, ale same w sobie jej nie urzeczywistnią.

Nie tylko smog
Jesteśmy krajem, który dopiero uczy się problematyki inteligentnych miast. Większość uczestników debaty która odbyła się podczas Smart City Forum 8-9 marca w Warszawie pod hasłem ?smart city? rozumiała przede wszystkim walkę ze smogiem, sterowanie ruchem ulicznym, inteligentne systemy parkingowe i rozbudowywanie ścieżek rowerowych. ? Ponad 4 miliardy złotych przeznaczamy w tym roku na rozwój smart city ? mówi Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych. ? Pieniądze przeznaczone zostaną przed wszystkim na informatyzację jednostek służby zdrowia i administracji samorządowej. W tę kwotę wchodzi też rozbudowa ścieżek rowerowych i parkingów ?  wylicza Frankowski. Jego zdaniem dzięki rozbudowie do ponad 300 km ścieżek większość mieszkańców przesiądzie się na rowery, a w stolicy zmniejszy się smog. Inwestycją w smart city ma być też rewitalizacja budynków m.in. na warszawskiej...