Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej przejęte przez władzę państwową. Samorządowe jednostki będą pełnić funkcję oddziałów terenowych państwowej centrali?


Zmian ustawowych jest na pozór niewiele. Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska, którą Sejm uchwalił 23 marca br., zmienia jednak całkowicie dotychczasowy system funkcjonowania funduszy ochrony środowiska. Wprowadzony został nowy sposób powoływania członków rad nadzorczych funduszy (NFOŚiGW oraz funduszy wojewódzkich). Wejście w życie nowych przepisów spowoduje zmniejszenie liczby członków rad nadzorczych w NFOŚiGW z 12 do 11 osób, a w wojewódzkich funduszach ? z 7 do 5 osób. Liczba członków zarządów wojewódzkich funduszy ma ulec obniżeniu z czterech do maksymalnie dwóch osób.


Rady nadzorcze będzie powoływał minister środowiska. Czterech przedstawicieli do rad nadzorczych wojewódzkich funduszy mają wyznaczać wojewodowie oraz NFOŚiGW, a jednego przedstawiciel samorządu wojewódzkiego. Mandaty dotychczasowych członków rad nadzorczych WFOŚiGW i NFOŚiGW mają wygasnąć po 14 dniach od wejścia ustawy w życie.


Ustawa kadrowa
Znowelizowana ustawa budzi ogromne kontrowersje i protesty opozycji, która wskazuje, że jej celem jest faktyczne przejęcie WFOŚiGW przez rząd (obecnie są to jednostki samorządu wojewódzkiego) i zniszczenie dotychczasowego zdecentralizowanego systemu. Posłowie PO, Nowoczesnej i Kukiz?15 ...