Dawno oczekiwana debata Parlamentu Europejskiego w sprawie gospodarki o obiegu zamkniętym odbyła się 14 marca br. Zwiększone zostały poziomy recyklingu odpadów komunalnych do 2030 r. z 65 do 70%, a opakowaniowych aż do 80%.

W przyjętym sprawozdaniu włoskiej eurodeputowanej Simony Bonafé stwierdza się, że ?Zapotrzebowanie gospodarki światowej na surowce może wzrosnąć o dalsze 50% w ciągu następnych 15 lat. W celu odwrócenia tej tendencji musimy przyjąć model rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym, który utrzymuje surowce i ich wartość w obiegu. To jedyne rozwiązanie, które jest w stanie pogodzić zrównoważony rozwój i wzrost gospodarczy?.

GOZ a dyrektywy okołoodpadowe

Kluczową rolę we wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) odgrywają zapobieganie powstawaniu odpadów i ekoprojektowanie. Jednak ponowne wykorzystanie i recykling odpadów staną się również jednym z priorytetów gospodarki o obiegu zamkniętym. Co równie istotne, wprowadzona zostanie ujednolicona metoda obliczeniowa poziomów recyklingu, co pozwoli na uzyskiwanie miarodajnych i porównywalnych danych w zakresie realizacji tych poziomów w całej Europie.

Sprawozdanie przyjęte w Parlamencie Europejskim podkreśla ponadto znaczenie pełnego wdrożenia w krajach członkowskich UE zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta, a w szczególności wsparcia krajów członkowskich UE dla tzw. ekoprojektowania produktów. Mimo iż przyjęte przez PE spr...