W środowisku animatorów ? teoretyków i praktyków ? gospodarki odpadami, pilnie śledzących główny nurt dyskusji na europejskim i lokalnym poziomie, staje się coraz bardziej oczywiste, że pojęcie gospodarki o obiegu zamkniętym przestaje być pustym hasłem.

GOZ nadaje kierunek konkretnym stanowiskom i działaniom, wyrażanym w oficjalnych dokumentach, które stopniowo stają się prawem. Podstawą do tej zmiany optyki jest ewidentne kurczenie się zasobów surowcowych oraz rosnący negatywny wpływ obecności człowieka w środowisku. Ograniczenie konsumpcjonizmu staje się pokoleniowym wyzwaniem, naszym niezbywalnym zadaniem do realizacji. Tu i teraz.

Gospodarka odpadami, nadal niezwykle ważna z racji ich niemalejącego strumienia, staje się jedynie częścią gospodarki o obiegu zamkniętym, zastępującej stopniowo gospodarkę linearną. Istotą tej koncepcji jest racjonalne wykorzystanie zasobów poprzez takie projektowanie i wykonanie wyrobów, by były trwalsze, by mogły być dłużej lub wielokrotnie używane, by nadawały się do naprawy, a w ostateczności by możliwe było łatwe oddzielenie z nich odpadów surowcowych, gdy skończą jednak swoją przydatność. Uzupełnieniem działań w tym obszarze powinno być ograniczenie konsumpcji, w tym także marnotrawienia żywności. Potencjalnych odpadów ma powstawać jak najmniej, a wszystko, co przydatne, ma zawrócić do obiegu. Składowanie odpadów oraz ich spalanie spada więc na sam koniec hierarchii postępowania z odpadami. Unijn...