System wsparcia kogeneracji bez priorytetu w rządzie
Na ostatnim wspólnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Środowiska dyskutowano na temat systemu wsparcia dla wysoko sprawnej kogeneracji po 2018 r. Według oficjalnego stanowiska, rząd widzi korzyści z jego wprowadzenia, ale priorytetem będzie rynek mocy.
Ostatecznie o wejściu w życie wsparcia ma zadecydować enigmatycznie brzmiący bilans kosztów i korzyści dla państwa. W odpowiedzi branża podkreśla, że kogeneracja to szansa dla Polski, żeby zrealizować wiele istotnych celów krajowych, w tym wspierać węgiel w pełnej zgodzie z unijnymi zasadami.
Eksperci rynku konsekwentnie podkreślają korzyści, jakie niesie za sobą rozwój kogeneracji. Polega ona na produkcji energii elektrycznej i ciepła systemowego w jednym procesie technologicznym. To realne oszczędności w zużyciu paliw (ok. 30%). Według ekspertów, dzięki wysoko sprawnej kogeneracji moglibyśmy rocznie zmniejszyć ilość emisji zanieczyszczeń do atmosfery o 15-26 mln t (w zależności od wykorzystywanego paliwa). W interesie Polski jest jednoczesne prowadzenie prac nad rynkiem mocy oraz nowym systemem wsparcia dla kogeneracji.
Aukcje efektywnym rozwiązaniem
Przygotowany przez cztery organizacje branżowe (Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie, Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, Izbę Energetyki Przemysłowej i Odbiorów Energii oraz Izbę Gospodarczą Gazownictwa) projekt systemu wsparcia oparty na aukcjach ...