Świat zieleni
Podniebny ogród
W stolicy Korei Południowej ? Seulu ? otwarto pierwszy w tym mieście skygarden, czyli park powstały na bazie dawnej estakady, przecinającej centrum miasta. ?Seoullo 7017? ? tak nazywa się nowa zielona przestrzeń ? ma 983 m długości, a w 645 donicach zasadzono 24 tys. roślin z 228 gatunków i podgatunków typowych dla koreańskiego klimatu. Inwestycja ta to kolejny krok do przywrócenia zieleni tkance miejskiej tej olbrzymiej metropolii. Dzięki ?Seoullo? okolica centralnego dworca stanie się bardziej ekologiczna, atrakcyjna i przyjazna mieszkańcom. Prace nad przebudową powstałej w 1970 r. estakady trwały od 2015 r. Głównym wyzwaniem stojącym przed projektantami (MVRDV) było nie tylko przekształcenie wysokiej na 16 m konstrukcji w publiczny park, ale uczynienie go maksymalnie użytecznym dla miejscowej społeczności. Do współpracy zaproszono więc lokalny samorząd, a także organizacje pozarządowe. To właśnie dzięki nim zdecydowano się na zastosowanie jedynie rodzimych gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Zaangażowane osoby pomogły także w opracowaniu najbardziej praktycznej sieci połączeń z okoliczną infrastrukturą.
(www.mvrdv.nl)
Kompleksowe osiedle
Już niedługo zaniedbana i mocno zindustrializowana południowo-wschodnia część Bratysławy zyska nowe oblicze. Na blisko 20 tys. m2 powstanie park, w któ rym znajdzie się miejsce dla kilku apartamentowców wraz z biurami i punktami handlowo-usługowymi. Przebudowie ulegnie także okoliczny układ komunikacyjny, który połączy ten obszar z centrum stolicy Słowacji. Centralnym elementem ?Sky Parku? stanie się odnowiona ciepłownia, która powstała w latach 40. XX w. Właśnie odrestaurowanie tego zabytkowego budynku i obfitość zieleni przyczyniły się do tego, że propozycja ZHA Architects doczeka się realizacji. Oprócz 700 różnej wielkości apartamentów, na mieszkańców nowego osiedla czekać będą place zabaw, amfiteatr, miejsca do piknikowania i grillowania, trasy biegowe, boisko sportowe, psi wybieg oraz sad owocowy. Cała inwestycja ma zostać ukończona w 2019 r.
(www.zaha-hadid.com)
Bezkresny basen
Ulf Mejergren Architects (UMA) zaproponowali stworzenie w Södermalm, czyli w dzielnicy Sztokholmu, unikalnej przestrzeni publicznej, która zwiększy atrakcyjność miasta zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Pomysł projektantów ? ?Infinity pool? (bezkresny basen) ? zakłada budowę położonego wzdłuż wybrzeża basenu, który będzie rozciągać się na długości ponad 1 km. Basen ma też przysłonić widok na ciągnącą się wzdłuż wybrzeża drogę szybkiego ruchu i infrastrukturę portową. Woda do basenu zostanie doprowadzona z Morza Bałtyckiego za pośrednictwem specjalnie do tego celu wybudowanej oczyszczalni, zlokalizowanej w portowych dokach. Planuje się także podgrzewanie wody za pomocą energii odnawialnej, aby również wiosną i jesienią możliwa była kąpiel w komfortowych warunkach. Zimą poziom wody ma zostać obniżony, aby przekształcić basen w tor do jazdy na łyżwach. Szatnie, prysznice i sauny będą schowane pod konstrukcją, dzięki czemu cała struktura zyska bardzo widowiskowy wygląd, a wieczorem zapewni grę cieni i świateł na stromym urwisku.
(www.u-m-a.se)
Deptak nad Bosforem
Biura architektoniczne Dror i Gensler wygrały konkurs na projekt masterplanu rewitalizacji nabrzeża Bosforu w centrum Stambułu. Chodzi o 1,2-kilometrowy odcinek położony naprzeciwko Starego Miasta, zwany ?Galataportem?. Obszar ten ma powierzchnię 110 tys. m2, znajdują się nim liczne zabytki, np. Muzeum Sztuki Współczesnej, jednak większość terenu zajmuje zamknięty dla pieszych terminal obsługujący rejsy wycieczkowe. Projekt zakłada oddanie do użytku publicznego deptaka na całej jego długości, lecz aby nie kolidować z terminalami, projektanci zamierzają jego część poprowadzić podziemnymi tunelami. Specjalnie w tym celu, wraz z inżynierami z firmy BEA zaprojektowali system hydraulicznych kładek i pomostów. Gdy statek wycieczkowy zadokuje, z nabrzeża wyłoni się specjalna, obwodowa ściana, dzięki której turyści odizolowani od ruchu na deptaku bezpiecznie dotrą do terminala. W efekcie, w celu dokowania statków wykorzystywany będzie jedynie 3,5-metrowy pas nabrzeża. Pozwoli odzyskać aż 60 tys. m2 niewykorzystywanego dotychczas terenu nadrzecznego. Zostanie on obsadzony zielenią, a także połączony z istniejącą tkanką miejską, dzięki czemu Stambuł zyska tętniące życiem nabrzeże z prawdziwego zdarzenia.
(www.designboom.com)
Dział opracował: Bartosz Zujewski