Ustawa Prawo wodne została przyjęta. Na początku sierpnia br. podpis pod nią złożył prezydent Andrzej Duda, a 23 sierpnia opublikowano ją w Dzienniku Ustaw (DzU z 2017, poz.1566). Oznacza to, że właśnie rozpoczęła się nowa epoka w zarządzaniu zasobami wodnymi w Polsce.

Ustawa co do zasady wchodzi w życie 1 stycznia 2018 r. Jednak już dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw zaczęły obowiązywać niektóre z jej zapisów. Chodzi tu m.in. o nową definicję ścieków, czyli regulacje zmieniające Ustawę z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W ten sposób deszczówka i wody roztopowe przestały być definiowane jako ścieki. Inne, obowiązujące od 24 sierpnia 2017 r. przepisy, to te dotyczące rolników (w kwestii zanieczyszczeń azotanami). Opublikowanie Prawa wodnego uruchamia też proces tworzenia zupełnie nowej instytucji ? Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

PGW Wody Polskie ma odpowiadać za ochronę przeciwpowodziową, ochronę przed suszą, a także za wydawanie pozwoleń wodnoprawnych. Wody Polskie będą też odpowiedzialne za pobór opłat za wodę, ścieki i wodę deszczową. Diametralnie zmienia się system opłat za wodę, co oznacza, że wszyscy zapłacimy więcej. Zlikwidowano bowiem wiele zwolnień z opłat za korzystanie z wody.

Nowa struktura i kompetencje 
W nowym systemie rolę gospodarza wszystkich wód publicznych (z wyjątkiem dróg wodnych o szczególnym znacz...