Nowe prawo wodne to ogrom problemów
Ustawa Prawo wodne 23 sierpnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Organizacja nowej struktury organów właściwych w sprawach gospodarowania wodami rozpocznie się już po kilku dniach od ogłoszenia ustawy. Co to oznacza w praktyce?
Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz branży wodociągowo-kanalizacyjnej od miesięcy z uwagą śledzili prace legislacyjne nad ustawą Prawo wodne. W końcu klamka zapadła.
Planowana reforma od początku budziła równie dużo obaw i nadziei. W okresie trwającego obecnie sezonu intensywnych burz i nawałnic nie trzeba specjalnie przekonywać, że gospodarowanie wodami pozostawia w Polsce wiele do życzenia. Coraz częstsze podtopienia na terenach miejskich stają się zmorą ich mieszkańców, a aktualne narzędzia do zwalczania tego typu zjawisk wydają się być niewystarczające. Z drugiej strony równie palącym problem są susze, które od lat z różną intensywnością pustoszą uprawy. Oczywiście, przyczyn tego stanu rzeczy jest mnóstwo ? począwszy od czynników naturalnych, poprzez organizacyjne i finansowe, a kończąc na uwarunkowaniach prawnych. Regulacje przyjęte w nowym Prawie wodnym mają rozwiązać zarówno te, jak i wiele innych problemów.
Remedium na powodzie i susze
Czy faktycznie Prawo wodne rozwiąże problemy gospodarki wodnej? Trudno w tej chwili oceniać. Niewątpliwie jednak rozpoczął się proces ogromnej reorganizacji systemu gospodarowania wodami, w tym rzek. Świadczy...