Coraz większą wagę przywiązujemy do zrównoważonego zagospodarowania wód opadowych i roztopowych. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań, które pozwalają na retencjonowanie wody opadowej na stosunkowo niewielkiej powierzchni.


Urbanizacja terenów powoduje pewne zmiany, których konsekwencją mogą być znacznie szybsze spływy wody opadowej z powierzchni terenu. To z kolei może powodować wzrastające zagrożenie podtopieniami i powodziami. Efektem zabudowania terenu może też być zmniejszenie zasilania wód gruntowych oraz ? w okresach suszy ? zmniejszenie przepływu wody w ciekach.


Zrównoważona gospodarka
Na rys. 1 przedstawiono przykładowy hydrogram odpływu wód opadowych dla zlewni zurbanizowanej i niezurbanizowanej. Wyraźnie widać, że w przypadku zlewni zurbanizowanej mamy do czynienia z nagłym wzrostem odpływu w zlewni, natomiast w przypadku zlewni niezurbanizowanej odpływ jest rozłożony w czasie. Zdecydowanie korzystniejszy ? z punktu widzenia eksploatacji systemów kanalizacyjnych i funkcjonowania samej zlewni ? jest równomierny odpływ wód opadowych, co ma miejsce w zlewniach niezurbanizowanych. Dlatego bardzo ważne jest, aby na terenach zurbanizowanych w sposób zrównoważony gospodarować wodami opadowymi i roztopowymi.
 
Rys. 1. Porównanie hydrogramów odpływu wód opadowych dla zlewni zurbanizowanej i niezurbanizowanej (opracowanie własne)

Na rys. 2 przedstawiono n...