Ze Sławomirem Mazurkiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, o koniecznych zmianach w gospodarce odpadami rozmawia Piotr Talaga.

Gospodarka odpadami cały czas ewoluuje. Jakie są aktualne kierunki zmian w tej branży?

Cele i kierunki rozwoju gospodarki odpadami na poziomie kraju zostały określone w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami 2022 (KPGO 2022). Polityka ta powinna być zgodna z hierarchią sposobów postępowania z odpadami, co wpisuje się w działania gospodarki o obiegu zamkniętym. Priorytetem jest więc realizacja takich działań jak zapobieganie powstawaniu odpadów, selektywne zbieranie ich u źródła oraz przygotowanie do ponownego użycia i recyklingu. Do tego niezbędny jest przede wszystkim rozwój infrastruktury wspierającej zapobieganie powstawaniu odpadów (np. punktów wymiany rzeczy używanych) oraz do ich selektywnego zbierania, a także instalacji przygotowujących do procesu recyklingu i przeprowadzania samego recyklingu, w tym recyklingu organicznego, m.in. kompostowni i instalacji do fermentacji.

Ponadto, w związku z trwającymi pracami Komisji Europejskiej nad pakietem gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy package), którego jednym z elementów jest tzw. pakiet odpadowy (waste package), planowane są nowe cele w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Zgodnie z nimi, masa zmieszanych odpadów komunalnych będzie się zmniejszała na rzecz wzrostu i...