Klasyczne, wysokoefektywne metody oczyszczania ścieków przemysłowych są niewystarczające wobec zawartych w ściekach bardzo wysokich stężeń zanieczyszczeń. Pomocne w usuwaniu zanieczyszczeń mogą okazać się powszechnie stosowane materiały sorpcyjne.

Znacząca ilość wody pobieranej przez przemysł i gospodarkę komunalną jest odprowadzana w postaci ścieków. Zapotrzebowanie na wodę w energetyce, gospodarce komunalnej i przetwórstwie przemysłowym wynosi odpowiednio 64%, 20% i 7%. Jednak pomimo że udział ścieków z przemysłu jest najmniejszy, to wysokie wartości stężeń wskaźników zanieczyszczeń oraz obecność w nich specyficznych domieszek powodują, że to właśnie ta grupa ścieków stanowi główne zagrożenie dla środowiska wodnego. Ścieki przemysłowe mogą zawierać tłuszcze, związki ropopochodne, metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, środki powierzchniowo czynne, pestycydy i bakterie, które po wprowadzeniu do wód powierzchniowych i podziemnych powodują ich zanieczyszczenie oraz stanowią zagrożenie dla organizmów żywych.

Toksyczne działanie

Ostatnio zwraca się także uwagę na specyficzną grupę mikrozanieczyszczeń (micropollutants), które występują w wodach w śladowych ilościach, ale mają toksyczne działanie dla organizmów żywych. Należą do nich m.in. narkotyki, kosmetyki, farmaceutyki i środki owadobójcze. W ściekach z przemysłu spożywczego występują głównie zanieczyszczenia w postaci związków organicznych: węglowod...