Efektywny system wsparcia kogeneracji
Konsultacje projektu systemu wsparcia kogeneracji zakończyły się 20 kwietnia. Czy Polsce uda się uchwalić ustawę i notyfikować ją w KE, tak aby weszła w życie z początkiem 2019 r.? Brak nowego systemu hamuje procesy inwestycyjne dla budowy nowych źródeł wytwórczych i generuje niepewność po stronie operatorów istniejących jednostek kogeneracji co do możliwości ich funkcjonowania po 2018 r.
Nowy system wsparcia kogeneracji ma zastąpić aktualny mechanizm bazujący na formule świadectw pochodzenia, który wygaśnie z końcem 2018 r. Branża ciepłownictwa systemowego dobrze ocenia projekt ustawy.
Nowe możliwości
Nowy system daje możliwości korzystania ze wsparcia wszystkim jednostkom, niezależnie od wielkości ich mocy produkcyjnej. Zakłada stworzenie odrębnych uregulowań dla nowych jednostek kogeneracji i tych już istniejących. System ograniczy też zjawisko nadwsparcia, gdyż pomoc nie będzie automatyczna, a będzie przyznawana w zależności od potrzeb. Aktualnie kluczową kwestią jest to, czy nowy system wsparcia wejdzie w życie z początkiem 2019 r. Żeby mógł w pełni zafunkcjonować, musi być notyfikowany przez Komisję Europejską.
Eksperci rynku konsekwentnie podkreślają korzyści, jakie niesie za sobą rozwój kogeneracji. Polega ona na produkcji energii elektrycznej i ciepła systemowego w jednym procesie technologicznym. To realne oszczędności w zużyciu paliw (ok. 30%). Według ekspertów, dzięki pełnemu wykorzys...