Rola RPO w rozwoju instalacji prosumenckich
Analizy wykonane przez Instytut Energetyki Odnawialnej dowodzą, że rozwój prosumenckich instalacji słonecznych to w głównej mierze zasługa regionalnych programów operacyjnych (RPO) oraz funduszy ekologicznych, a nie systemu tzw. opustów, który jest aktualnie oficjalnym, państwowym systemem wsparcia dla prosumentów.
Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) przygotował szóstą już edycję raportu ?Rynek Fotowoltaiki w Polsce ?2018?. Raport przedstawia obecną sytuację na rynku fotowoltaiki (PV) w Polsce oraz biznesowe modele jej funkcjonowania. Ponadto przedstawiono w nim trendy i scenariusze produkcji energii elektrycznej z OZE w Polsce oraz rolę fotowoltaiki w polskim systemie energetycznym. Poniższy artykuł przedstawia, jaką funkcję spełniły regionalne programy operacyjne w sektorze prosumenckich instalacji słonecznych.
Mikroinstalacje
Na koniec 2017 r. do sieci przyłączonych było 29 tys. sztuk mikroinstalacji o łącznej mocy ok. 172 MW (według danych Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej PTPiREE). Biorąc pod uwagę, że na koniec 2015 r. moc tych instalacji wynosiła zaledwie 20 MW, odnotowano niemalże dziewięciokrotny przyrost, a tempo wzrostu od 2015 r. wydaje się być stabilne.
Należy sobie jednak zadać pytanie, co stoi za tak ?intensywnym? przyrostem nowych mocy w instalacjach prosumenckich, skoro polskie, niestabilne warunki prawne nie sprzyjaj...