Recykling kartonów do płynnej żywności – co o nim wiemy?
Od samego początku towarzyszyły polskiemu przemysłowi mleczarskiemu i przetwórstwa owocowo-warzywnego w procesie intensywnych przemian modernizacyjnych. Kartoniki to bowiem nie tylko samo opakowanie, ale również współpracujące z nimi w liniach technologicznych nowoczesne urządzenia przetwórcze (pasteryzatory, homogenizatory, wirówki do mleka itp.), a także wysokowydajne urządzenia nalewająco-pakujące oraz urządzenia pakowania zbiorczego.
Dziś polski przemysł żywności płynnej w niczym nie ustępuje przemysłom krajów wysokorozwiniętych, a w wielu dziedzinach nawet je przewyższa (ze względu na nowoczesną bazę przetwórczą). Temat opakowań wielomateriałowych jest kwestią często pojawiającą się w dyskusji na temat zasad funkcjonowania systemu zagospodarowania odpadów opakowaniowych. Praktycznie do 2007 r. ich zbiórka i recykling, mimo wszelkich prób podejmowanych przez organizacje odzysku, była bardzo ograniczona.
Po licznych dyskusjach Ministerstwo Środowiska, organizacje odzysku, organizacje branży opakowaniowej, przemysł oraz potencjalni recyklerzy i firmy zbierające odpady opakowaniowe wypracowali koncepcję dobrowolnych porozumień. Już w połowie 2007 r., pod patronatem Ministerstwa Środowiska, zaczęło funkcjonować dobrowolne porozumienie, w ramach którego został powołany do życia program REKARTON. Program zapoczątkował realne pozyskiwanie z rynku oraz recykling odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności (głównie po mleku i sokach).
...