? Silniki samochodowe wytwarzają dużo ciepła, które jest marnotrawione. Wyobraźmy sobie, że możemy zamienić to ciepło w energię elektryczną dla samochodu hybrydowego ? powiedział Paul Davids, fizyk i koordynator badań. ? W krótkim czasie chcemy stworzyć kompaktowy zasilacz podczerwieni, który być może zastąpi termoelektryczne generatory radioizotopów ? dodał.

Urządzenie Davidsa wykonane jest z dostępnych materiałów, takich jak aluminium i krzem, łączonych w bardzo nietypowy sposób. Przyrząd ? mniejszy niż gwóźdź ? jest w stanie wychwytywać promienie podczerwone. Te z kolei, uwięzione w dwutlenku krzemu, wytwarzają bardzo szybkie oscylacje elektryczne, 
ok. 50 trylionów na sekundę. To popycha elektrony w tę i z powrotem między aluminium i krzemem w sposób asymetryczny. Proces ten, zwany rektyfikacją, generuje prąd stały.

Wersja prostnicy podczerwieni wytwarza 8 nanowatów mocy na centymetr kwadratowy z wyspecjalizowanej lampy grzewczej o temperaturze 840 stopni. Dla porównania ? typowy, zasilany energią słoneczną kalkulator zużywa ok. 5 mikrowitrów, więc do zasilania kalkulatora potrzebny byłby arkusz prostokątów na podczerwień nieco większy niż standardowy kawałek papieru.

Zespół ma wiele pomysłów na przyszłe ulepszenia, które sprawią, że prostnica podczerwieni będzie jeszcze bardziej wydajna.
(www.sciencedaily.com)

Odważny krok

Irlandia jest pierwszym krajem na świecie, który wprowadza...