Na naszych oczach dokonuje się rewolucyjna zmiana. Zmniejszające się konsekwentnie bogactwa naturalne, ryzyko ich niedoboru, a tym samym wzrastające ceny stworzyły potrzebę innowacyjnego podejścia do myślenia o wykorzystywaniu dostępnych surowców ? materiałów, a także energii. Zmiany te determinuje rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa, w tym coraz większa wrażliwość na otoczenie, w którym mieszkamy.

Zamknięty cykl

Gospodarka o obiegu zamkniętym w produkcji i konsumpcji oparta jest na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu materiałów tak długo, jak to możliwe. W ten sposób wydłuża się ich cykl życia, ich przydatność przy ograniczeniu powstawania odpadów. Model gospodarki cyrkularnej z założenia jest odtwarzalny i odnawialny, a jego celem jest stałe utrzymywanie najwyższej jakości i użyteczności produktów oraz komponentów. Podejście takie stanowi kontrę do tradycyjnego modelu liniowego życia odpadów, opierającego się na wzorcu: weź, wyprodukuj, zużyj, wyrzuć. 

GOZ poszerza schemat o: odzyskaj, na ile to możliwe, przetwórz i wprowadź ponownie do obiegu. Ten sposób myślenia i podejmowane w tym duchu działania przynoszą pierwsze efekty. W 2000 roku w UE składowano średnio 55% odpadów komunalnych, a średni współczynnik recyklingu wynosił 25%. W 2016 roku analogiczne wartości wynosiły ? składowanie średnio 24%, a średni wskaźnik recyklingu 46%.

Tekstylia to suro...