Kooperatywa mieszkaniowa to grupa osób współdziałających w celu nabycia nieruchomości i wybudowania na niej osiedla złożonego z budynków wielorodzinnych lub jednorodzinnych, którymi następnie wspólnie zarządzają.

Do cech kooperatywy mieszkaniowej należą: wspólne działania, współpraca członków, struktura własności oraz forma prawna i przestrzeń prywatna.

Wspólne działania, czyli kooperatywa, są inicjatywą oddolną i służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych jej członków, a nie osób trzecich. Członkowie kooperatywy wspólnie opracowują plan zagospodarowania nieruchomości, dzięki czemu tworzą osiedle dostosowane do potrzeb grupy. Razem rozwiązują kwestie związane z finansowaniem i realizacją inwestycji budowlanej. Grupę tworzą osoby fizyczne, które chcą zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale nie łączy ich żadna głębsza ideologia ? kooperatywa jest otwarta na osoby o różnych poglądach i stylach życia. Kooperatywa nie jest komuną, co oznacza, że mieszkańcy nie wykonują wspólnie pracy zarobkowej ani nie dzielą się dochodami.

Z kolei współpraca członków obejmuje nieodpłatne świadczenie pracy na rzecz kooperatywy w ilości godzin określonej w umowie. Współpraca jest intensywniejsza w okresie podejmowania i realizacji budowy. Po zakończeniu budowy właściciele mieszkań (domów) tworzą wspólnotę mieszkaniową zgodnie z Ustawą 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. DzU z 2018 r. poz. 716). Jeżeli lokali (wyodrębnionych i niewyodręb...