W ostatnim czasie Komisja Europejska przygotowała dokument poświęcony dostępowi do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jako ciało doradcze pochylił się nad tym dokumentem i opracował opinię, z którą warto zapoznać polskiego czytelnika.

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) jest organem doradczym Unii Europejskiej. Jego opinie wymagane są w ramach obowiązkowych konsultacji w dziedzinach określonych w traktatach lub w ramach konsultacji nieobowiązkowych na wniosek Komisji Europejskiej, Rady lub Parlamentu. Ponadto Komitet może wydawać opinie z własnej inicjatywy.

Krok wstecz

EKES popiera wyznaczony przez Komisję Europejską cel dotyczący poprawy mobilności długodystansowej realizowanej autokarami i autobusami oraz zwiększenia wykorzystania zrównoważonych form transportu. Jednak proponowane rozszerzenie zakresu stosowania wspólnych zasad dostępu do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych na wszystkie zarobkowe usługi regularne, łącznie z usługami krajowymi, wykonywane przez przewoźnika niemającego siedziby w danym państwie, jest uważane w niektórych państwach członkowskich za problematyczne. Zastosowanie do usług transportu miejskiego i podmiejskiego nowych zasad dotyczących dostępu do międzynarodowego i krajowego rynku usług przewozów autokarowych i autobusowych na odległość poniżej 100 km w linii prostej może, według tych krajów, stanowi...