Skutki likwidacji składowiska odpadów
Skutki likwidacji składowiska odpadów
Likwidacja składowiska odpadów najczęściej nie oznacza, że obiekt jest rozbierany. W zależności od etapu eksploatacji należy stosować zabezpieczenia ograniczające migrację zanieczyszczonych roztworów przede wszystkim w celu ochrony wód podziemnych oraz środowiska gruntowo-wodnego podłoża i otoczenia obiektu.
Składowisko odpadów to obiekt budowlany przeznaczony do deponowania odpadów, zlokalizowany i urządzony zgodnie z przepisami. Składowanie odpadów może odbywać się wyłącznie w miejscu do tego wyznaczonym1, 2. Jeszcze w 2010 r. na terenie kraju znajdowało się ok. 1100 składowisk odpadów komunalnych o powierzchni powyżej 2 ha. Łącznie zajmowały one powierzchnię ponad 3300 ha. Statystyki nie obejmowały składowisk o mniejszej powierzchni.
Na koniec 2017 r. w Polsce działało 301 składowisk przyjmujących odpady komunalne. Zajmowały 1741,6 ha, czyli 92,5% powierzchni, na której składowane były odpady komunalne (grupa 20 ? zgodnie z katalogiem odpadów z 2001 r.3). Pozostała część to powierzchnia wysypisk, czyli miejsc nieprzeznaczonych (tzw. dzikich) do składowania odpadów komunalnych. Na koniec 2017 r. w Polsce istniało 1661 wysypisk, natomiast w ciągu roku ?zlikwidowanych? zostało 13 tys. takich obiektów (zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego 2018). Ponadto na terenie kraju jest wiele składowisk odpadów przemysłowych, np. z przetwórstwa suro...