Szczególnym rodzajem odpadów są tak zwane odpady okazjonalne, do których należą odpady powstające w wyniku pożaru. Jak je zdefiniować, jak z nimi postępować i jakie decyzje w przypadku pożaru powinny podejmować organy władzy samorządowej?

Określenie ?odpady okazjonalne? ma raczej charakter umowny ? nie występuje bowiem w ustawodawstwie. Używamy tego terminu głównie dla próby objęcia jednym pojęciem odpadów, które pojawiają się (są wytwarzane) zwykle w sposób niezamierzony, przeważnie w okolicznościach o charakterze jednorazowym i incydentalnym. Do takich zaliczają się wypadki komunikacyjne, awarie przemysłowe, pożary, katastrofy budowlane itd.

Wspólną cechą odpadów powstających w tego rodzaju zdarzeniach, pozwalającą na ich wyodrębnienie i objęcie takim właśnie określeniem, jest to, że ich bezpośrednim wytwórcą jest osoba fizyczna, a ich wytworzenie jest skutkiem działania czy zaniechania osoby fizycznej, a nie skutkiem działania sił przyrody. Ich powstanie nie jest też zamierzoną konsekwencją (jednym z zakładanych efektów) prowadzonych działań (co dotyczy np. odpadów powstających w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej czy zaspokajaniem potrzeb bytowych), a skutkiem pewnych zdarzeń, z reguły nieplanowanych.

Z drugiej strony wyodrębnienie tzw. odpadów okazjonalnych ma związek z ujęciem w Ustawie z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2018 r. poz. 992, z późn. zm.) pewnych przepisów odnoszących się do tego rodzaju...