Ciepło systemowe może stanowić narzędzie do poprawy jakości powietrza, a przy okazji przynieść ekonomiczną korzyść przedsiębiorstwom i samorządom. By to się udało, potrzebne są inwestycje i ? choćby częściowe ? odejście od węgla jako głównego paliwa zasilającego elektrociepłownie.

Łączna długość sieci ciepłowniczych w Polsce to ponad 21 tys. km. W Polsce działa dziś 412 licencjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych, które mogą wytworzyć 54 900 MW zainstalowanej mocy grzewczej. Moc zamówiona to 33 600 MW ciepła systemowego. Rocznie wytwarzają 380 000 TJ ciepła systemowego, z czego 242 000 TJ ciepła produkowane jest w kogeneracji.

Z węgla coraz drożej

W listopadzie 2016 r. Komisja Europejska opublikowała dokument pt. ?Czysta energia dla wszystkich Europejczyków?, czyli tzw. Pakiet Zimowy. Analizy i propozycje regulacji dotyczą m.in. rynku energii elektrycznej oraz ciepłownictwa. Zapisy Pakietu mówią m.in. o stworzeniu unii energetycznej, ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych (obecnie o 55%), zwiększeniu udziału OZE (odnawialnych źródeł energii) do 32% oraz zwiększeniu efektywności energetycznej o 32,5%.

Ogromny wpływ na całą energetykę (w tym na ciepłownictwo) ma dyrektywa o europejskim systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2. Od 2021 r. poziom darmowych uprawnień do emisji CO2 będzie wynosił jedynie 30% emisji całkowitej i w perspektywie kilku lat spadn...