W rządowym dokumencie ?Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju do 2030 r.? energia, w tym jej zasoby i źródła wytwarzania, wymieniana jest jako jeden z decydujących czynników wpływających na rozwój i bezpieczeństwo Polski. Pozostałe to m.in. demografia, nowe technologie, energetyka, warunki środowiskowe, a także układ sił w świecie. W tym zakresie istotną funkcję pełnią gminy, które zobowiązane są do planowania i organizacji zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na swoim obszarze.

Dotychczasowy rozwój polskiej energetyki, zwłaszcza w obszarze wytwarzania energii elektrycznej, miał tendencje do jej centralizacji. W związku z tym jej wytwarzanie obecnie ogranicza się jedynie do dużych koncernów energetycznych i dystrybucji energii sieciami energetycznymi na duże odległości. Odmienna sytuacja wystąpiła w ciepłownictwie, które rozwijało się głównie lokalnie, zasilając społeczności gmin i miast.

Energetyczne zadania i obowiązki gmin

Zgodnie z art. 18 ustawy Prawo energetyczne, do zadań własnych gminy w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe należy m.in. planowanie i organizacja zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy. Realizuje ona te zadania zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku ? zgodnie z kierunkami rozwoju gminy zawartymi w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przes...