Za przetwarzenie powinni ponosić konsumenci
Koszty plastiku powinni ponosić konsumenci
Wszechobecne tworzywa sztuczne są coraz bardziej różnorodne i złożone, a ich przetworzenie i poddanie procesowi recyklingu staje się coraz trudniejsze i droższe. Bez wprowadzenia ? w znacznie większym zakresie niż obecnie ? rozszerzonej odpowiedzialności producenta te koszty nadal ponosić będą mieszkańcy.
Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne systematycznie rośnie. W 2017 r. w całej Europie wyniosło ono 51,7 mln ton i było o około 1 mln ton większe niż w roku 2016. Na tym polu Polska odnotowuje jeden z najbardziej dynamicznych wzrostów ich zużycia.
Ile mamy plastiku?
Krajowa Izba Gospodarcza, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, podaje, że branża tworzyw sztucznych od kilku lat utrzymuje wysokie tempo wzrostu, przekraczające wzrost PKB i całego przemysłu. W 2017 r. zanotowała wzrost sprzedaży o ponad 9% (wobec wzrostu PKB o 4,4%) w stosunku do roku poprzedniego. Dynamika zużycia tworzyw sztucznych w Polsce była na wyższym poziomie niż średnia europejska i wyniosła w 2017 r. około 10%.
W tym właśnie roku polski przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych zużył około 3,5 mln różnych tworzyw polimerowych. Na rynek krajowy zostało wprowadzone około 1 mln ton opakowań z produktami, które ? jako odpady ? powinny trafić do krajowego systemu zbiórki odpadów. ? W zakresie opakowań od kilku lat obserwujemy systematyczny i zna...