Od Redaktora
Prawo zamówień publicznych zrównoważyć ma pozycje stron postępowania, wzmacniając tym samym oferenta/wykonawcę. Celem zmian ma być zwiększenie zainteresowania oferentów rynkiem zamówień publicznych, a tym samym wzrost konkurencyjności.
Rząd przyjął w lipcu projekt nowej ustawy Prawo zamówień publicznych. Zapowiadają się istotne zmiany w stosunku do obecnie funkcjonujących przepisów. Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, uspokaja jednak, że wszyscy powinni zdążyć przygotować się do nowych zasad, ponieważ nowe prawo ma zacząć obowiązywać od początku 2021 r.
Zgodnie z zamierzeniem, zamówienia publiczne o niższej wartości mają być udzielane w oparciu o uproszczone procedury. Prawo zrównoważyć ma pozycje stron postępowania, wzmacniając tym samym oferenta/wykonawcę. Przygotowano także rozwiązania wspierające MŚP. Celem tych i innych zmian ma być zwiększenie zainteresowania oferentów rynkiem zamówień publicznych, a tym samym wzrost konkurencyjności.
Plany rządu będą jeszcze weryfikowane przez parlament ? i to dopiero następnej kadencji. Nie można wykluczyć, że ostateczny kształt ustawy ulegnie zmianie. Tymczasem znane są już ostateczne zapisy nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Budzą one kontrowersje przynajmniej u części samorządowców. Zarząd Związku Miast Polskich uznał, że ustawa stanowi istotne zagrożenie dla wykonania przez gminy nałożonych na nie zadań.
Sporo kont...