Zanieczyszczenie środowiska stanowi dla samorządów coraz większe wyzwanie i wymusza poszukiwanie rozwiązań zmniejszających skalę tego zjawiska. Jednym z nich są ekologiczne nawierzchnie, które pomagają zredukować problemy związane ze smogiem, hałasem komunikacyjnym oraz nadmiarem odpadów. Czy polskie miasta i gminy są już gotowe na ich stosowanie?

W obszarze drogownictwa nie brakuje innowacyjnych rozwiązań, które sprawiają, że nawierzchnie zyskują nowe właściwości. Oprócz poszukiwania materiałów umożliwiających wydłużenie ich trwałości naukowcy testują też możliwości wykorzystania tworzyw w celu poprawienia jakości życia ludzi i ograniczenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko.

Nawierzchnie ekologiczne, czyli jakie?

Które z obecnie dostępnych nawierzchni można uznać za ekologiczne? ? Zgodnie ze współczesnym rozumieniem ekologii, w drogownictwie można wyodrębnić co najmniej dwa filary: recykling oraz nowe technologie ? odpowiada dr inż. Maciej Maliszewski, kierownik Pracowni Nawierzchni Asfaltowych z Zakładu Technologii Nawierzchni w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów. ? Ich fundamentem jest podejście proekologiczne, które polega na zrównoważonym wykorzystaniu surowców nieodnawialnych i zastępowaniu ich materiałami pochodzącymi z recyklingu. Instytut Badawczy Dróg i Mostów był liderem niedawno zakończonej pracy badawczej realizowanej na rzecz GDDKiA, której celem było opracowanie wytycznych zastosowan...