W jakim kierunku powinniśmy podążać, czy i w jakim zakresie miejskie tereny zieleni mają się zmieniać, jak najskuteczniej nimi zarządzać? ? te i inne pytania były przedmiotem dyskusji XV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Technicznej, zainaugurowanej w Toruniu pod hasłem: ?Miasto zieleni ? miasto przyszłości?. ? W tym roku chcielibyśmy porozmawiać o  nowych rozwiązaniach w projektowaniu i zarządzaniu, by naturalne bogactwo miasta służyło mieszkańcom, komfortowi, zdrowiu. ? zaznaczył podczas otwarcia Jerzy Piotrowiak, organizator. 
Wykład inauguracyjny należał do  prof. dr. hab. Marka Kosmali, który przedstawił zagadnienie ?miast biofilnych?. Samą ?biofilię? można określić jako skłonność ludzi do relacji z przyrodą i innymi formami życia, co ma częściowo podłoże genetyczne. Co ciekawe, najnowsze badania wskazują, że podczas wizyt w parkach miejskich, które są ciekawiej i bogaciej zagospodarowane aniżeli place miejskie, ludzie mają lepszy nastrój. Dowodzą temu chociażby tweety, które stanowią obiekt badań w tym kontekście. ? W dobie intensywnego rozwoju miast, postępującej automatyzacji i cyfryzacji w coraz większym stopniu dotyka nas brak kontaktu z przyrodą ? podkreślał prof. Kosmala. Receptą na ten stan rzeczy mogą okazać się właśnie ?miasta biofilne?, które zapewniają mieszkańcom bliski codzienny kontakt z przyrodą, ale także starają się wspierać, szerzyć i upowszechniać wiedzę przyrodniczą oraz dbać o przyrodę w mieście.
Mieszkańcy miast na co dzień doświadczający skutków miejskiej wyspy ciepła, zanieczyszczenia powietrza, braku zieleni i wszechobecnego betonu, coraz częściej przeorientowują poglądy na przyrodę. Stąd też w programie konferencji uwzględniono takie zagadnienia, jak: ogrody botaniczne jako oazy zieleni, ogrody krakowian oraz zagrożenia i korzyści płynące z wprowadzenia współczesnych form miejskiego rolnictwa.
Drugi dzień konferencji upłynął na sesji w terenie. Istniała możliwość zapoznania się z Placem Rapackiego, gdzie planowane jest stworzenie węzła przesiadkowego; Parkiem Muzyków ? będącym pierwszym parkiem tematycznym w Toruniu oraz z parkiem przylegającym do historycznej zabudowy, w której swą siedzibę ma WFOŚiGW. Oprócz tego uczestnicy zwiedzili Las Rudelka, którego teren wzbogacają siłownia zewnętrzna, naturalny plac zabaw, wybieg dla psów, ścieżki edukacyjne oraz tor saneczkowy. Zwiedzono także Fort IV oraz dwie inwestycje będące jeszcze w fazie realizacji: park miejski na nowo tworzonym osiedlu Jar oraz Park Pamięci, który sąsiaduje z Koszarami Bramy Chełmińskiej, w których powstaje Muzeum Twierdzy Toruń.


Judyta Więcławska