Aleksandretta: nasza nowa polska królowa
Gdyby poprosić kogoś, by zamknął oczy i wyobraził sobie tropik, to co pojawiłoby się pod powiekami? Może palmy, ciepły piasek, barwne kwiaty, ale zapewne również papugi. Jakoś nierozerwalnie się z tymi tropikami kojarzą, prawdopodobnie ze względu na fantastyczne kolory piór.
Istotnie, papugi w większości są jednymi z najbarwniejszych ptaków świata. Ary, kakadu, konury, nierozłączki i wiele innych pokryte są całą paletą barw. Na ciele lorysy górskiej można znaleźć pióra zielone, żółte, czerwone, niebieskie i czarne jednocześnie. A jest ona na dodatek papugą niezwykle często spotykaną w miastach. Przystosowała się do życia w nich, ale w swojej ojczyźnie ? zatem w australijskich miastach Sydney, Melbourne czy Adelajda. Sztucznie wprowadzono ją do parków w Hongkongu, Singapurze i Auckland w Nowej Zelandii.
Inteligentne ptaszyska
Nowa Zelandia to kraj szczególny, gdyż ma własne papugi i to nieprzypominające jakiekolwiek inne. Kakapo np. podobna jest raczej do sowy. Nie potrafi latać, pojawia się jedynie nocą, krocząc majestatycznie i pohukując, za dnia kryje się w norach. Z kolei nestory, takie jak kea czy kaka, są znanymi rabusiami zapasów tych, którzy odwiedzają nowozelandzkie góry. W Nowej Zelandii nie ma bowiem niemal naturalnych ssaków (poza dwoma gatunkami nietoperzy), ich miejsce zajmują ptaki. Nestory są papugami, które odgrywają tu rolę... małp z Azji czy Afryki. Robią to bez trudu z uwagi na swą wielką inteligencję i przebiegło...