Składowiska odpadów komunalnych można zaliczyć do najtrudniejszych środowisk, które są poddawane biologicznej rekultywacji z zastosowaniem drzew i krzewów. Jakie są możliwości łagodzenia roślinom ekstremalnych warunków pogodowych w tego typu miejscach?

W szerokości geograficznej Polski niestabilne warunki pogodowe stają się dodatkowym i głównym czynnikiem ryzyka ich przyrodniczego zagospodarowania.

Główne zagrożenia

Do najważniejszych zagrożeń atmosfery na składowiskach odpadów komunalnych można zaliczyć:

1. Zapylanie terenów przyległych, także metalami ciężkimi (opad pyłu na składowiskach może 4- lub 5-krotnie przekraczać dopuszczalną do lat 90. XX w. wielkość 200 t/ha/rok).

2. Ulatnianie substancji/związków żrących lub toksycznych.

3. Rozchodzenie się odorów.

4. Rozprzestrzenianie się insektów.

5. Fizyczne zanieczyszczenie atmosfery. Następuje ono w procesie pylenia, emisji hałasu oraz przedostawania się składowiskowego gazu do atmosfery. Oddychanie powietrzem zawierającym gaz składowiskowy zwiększa ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe, a metan może być wytwarzany przez ponad 30 lat po zamknięciu składowiska, w zależności od sprawności jego odgazowania. Wyklucza to rekreacyjne zagospodarowanie czaszy składowiska. W literaturze podawane są incydenty, gdy w trakcie pikniku na dawno zamkniętej, starej części składowiska biesiadujących w skrajne zdumienie ...