Bezpieczeństwo ruchu drogowego w dużych miastach
Bezpieczeństwo ruchu drogowego w dużych miastach
Według najnowszego raportu Komendy Głównej Policji, w samym 2019 r. zarejestrowano 30 288 wypadków drogowych, w których łącznie zginęło 2909 osób, a 35 477 zostało rannych. Statystyki nie napawają optymizmem, lecz mogłyby wyglądać gorzej, gdyby nie działania podejmowane przez zarządców dróg. Które z nich są skuteczne w dużych miastach?
Wybór środków pozwalających na zredukowanie liczby wypadków drogowych zależy od wielu czynników, m.in. od uwarunkowań lokalnych oraz wielkości samorządu, duże miasta mierzą się bowiem z innymi problemami niż niewielkie gminy. Jakie działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) podejmują zarządcy z trzech metropolii: Poznania, Warszawy i Gdańska?
Poznań słucha mieszkańców
Stolica Wielkopolski stara się zmniejszyć liczbę wypadków na drogach, wytyczając strefy Tempo 30, w których ograniczono dopuszczalną prędkość pojazdów i wprowadzono skrzyżowania równorzędne. ? Takie działania powodują znaczne spowolnienie ruchu samochodowego, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Strefa Tempo 30 nie tylko uspokaja ruch, ale także przyczynia się do zmiany kultury jazdy kierowców ? wyjaśnia Łukasz Dondajewski, miejski inżynier ruchu w Poznaniu. Wprowadzono też ograniczenia prędkości na wielu ulicach znajdujących się poza tą strefą oraz założono sygnalizację świetlną z ?radarem?, któ...