Ścieki przemysłowe w aglomeracjach: sprawozdania a rzeczywistość
Ścieki przemysłowe w aglomeracjach: sprawozdania a rzeczywistość
Definicja ścieków przemysłowych jest tak obszerna, że ich dostawcą może być niemal każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Uznanie ścieków za bytowe lub przemysłowe zależy jednak od decyzji ich odbiorców. Według sprawozdań z realizacji KPOŚK w ponad połowie aglomeracji ścieki przemysłowe nie występują, co ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Dlaczego takie sprawozdania powstają i jak je weryfikować?
Podstawowym parametrem charakteryzującym aglomerację jest Równoważna Liczba Mieszkańców (RLM), czyli ładunek zanieczyszczeń odprowadzanych we wszystkich rodzajach ścieków powstających na terenie aglomeracji. Dla potrzeb Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) oraz przy przeglądzie i aktualizacji aglomeracji uwzględnia się ścieki pochodzące od mieszkańców na pobyt stały i czasowy, osób czasowo przebywających, ale także ścieki pochodzące z przemysłu.
Obszerna definicja
Czym jest ściek przemysłowy określa ustawa Prawo wodne (DzU z 2020 r., poz. 310, 284) w art. 16 pkt 64. Zgodnie z jego zapisem są to nieczystości niebędące ściekami bytowymi lub wodami opadowymi/roztopowymi, powstałe w związku z prowadzoną przez zakład działalnością handlową, przemysłową, składową, transportową lub usługową. W praktyce więc do ścieków ...