Błękitna adaptacja
W ostatnim czasie na świecie z roku na rok odnotowywany jest rekord średniej temperatury rocznej. W kontynentalnej części Europy, w tym w Polsce, zmiany klimatyczne będą skutkować wzrostem skrajnie wysokich temperatur oraz spadkiem częstotliwości opadów letnich.
Mając na uwadze globalne zmiany klimatu, coraz częściej mówi się o konieczności podjęcia działań adaptacyjnych, które pozwolą złagodzić ich skutki.
Efektem braku mrozów w okresie zimowym będzie większa ilość wody deszczowej, co może mieć wpływ na zwiększenie zagrożenia powodziowego, w szczególności na terenach zurbanizowanych, gdzie znajduje się dużo nawierzchni nieprzepuszczalnych dla wody. Coraz częściej będą występować zjawiska o charakterze ekstremalnym, takie jak nawalne opady deszczu czy długie okresy suszy.
Miasta chłonne jak gąbki
Konieczność podjęcia działań adaptacyjnych dotyczy w szczególności obszarów miejskich, które charakteryzuje m.in. wyższa temperatura i mniejsza podatność na przewietrzanie w porównaniu z obszarami niezurbanizowanym. Dlatego też w projektach przestrzeni publicznych ważnym aspektem stało się gospodarowanie wodą opadową w sposób racjonalny, czyli tak, aby spowolnić spływ powierzchniowy, zredukować ilość zanieczyszczeń czy ochłodzić wodę. Tym bardzie...