Ozdobne rośliny cebulowe to grupa gatunków posiadających cebule, bulwy i kłącza jako spichrzowe organy przetrwalne. Nazywane są też ozdobnymi geofitami. Większość z nich zimuje w gruncie w Europie Środkowej, część zaś musi być wykopywana na zimę. Zdecydowana większość kwitnie wiosną, choć sporo jest też gatunków kwitnących latem, a nawet jesienią.

W terenach zieleni miejskiej wykorzystywane są od dawna, ale zainteresowanie nimi wzrasta z roku na rok, zwłaszcza w odniesieniu do gatunków kwitnących wiosną. Znajdują zastosowanie zarówno jako typowe rośliny rabatowe, rosnące na jednym miejscu przez kilka albo nawet wiele lat, jak i jako rośliny sezonowe do nasadzeń na kwietniki. Mnogość i różnorodność gatunków stwarza ogromne możliwości wykorzystania, ale konieczna jest znajomość ich specyfiki, rocznych cykli rozwojowych oraz szczegółowych wymagań co do stanowiska i zabiegów agrotechnicznych.

Specyfika ozdobnych geofitów

Ozdobne geofity wytwarzają cebule, bulwy lub kłącza i rozmnażają się poprzez tworzenie cebul/bulw potomnych, zastępczych lub przybyszowych oraz poprzez przyrost kłączy. Wydają też nasiona, ale rozmnażanie sposobem generatywnym, które z założenia związane jest z wymianą materiału genetycznego i może prowadzić do zmienności, znajduje zastosowanie przede wsz...