– Zgodnie z planem, pierwsze autobusy wodorowe powinny wyjechać na ulice Rybnika w II kwartale przyszłego roku. Warto dodać, że nieco wcześniej, bo już w I kwartale 2023 roku powstanie ogólnodostępna stacja do tankowania wodoru samochodów osobowych i autobusów – informuje Urząd Miasta Rybnik.
Bez spalin
Autobusy wodorowe nie emitują żadnych zanieczyszczeń, a jedynym produktem ubocznym reakcji jest czysta para. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach konkursu „Zielony Transport Publiczny”, Miasto Rybnik zakupi 20 autobusów napędzanych wodorem.
– Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych wymusza na gminach takich jak Rybnik użytkowanie odpowiedniej liczby pojazdów, które podczas eksploatacji nie emitują szkodliwych gazów. Zainteresowanie paliwami alternatywnymi to również odpowiedź Rybnika na trendy ogólnoświatowe, stawiające na ekologiczne formy transportu – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
Pieniądze na wodór
– W budżecie KPO mamy 800 mln euro na wdrożenie gospodarki wodorowej przez dostosowanie prawa regulującego zasady wykorzystania wodoru, stworzenie infrastruktury do produkcji, przesyłu, tankowania i magazynowania wodoru – zapewniał w czerwcu minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej cytowany przez PAP.
Upowszechnienie stosowania wodoru może ułatwić Polsce uniezależnienie się od importu paliw kopalnych oraz zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Ropę, gaz i węgiel mógłby zastąpić wodór. – W ramach KPO został on ujęty w reformie polegającej na poprawie warunków rozwoju technologii wodorowych oraz innych gazów zdekarbonizowanych, a także inwestycji w technologie wodorowe, wytwarzanie, magazynowanie i transport wodoru – mówił.
Komentarze (0)