Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Berliński megatermos, czyli kolejny pomysł na lepsze wykorzystanie OZE

Berliński megatermos, czyli kolejny pomysł na lepsze wykorzystanie OZE
Bartłomiej Leśniewski
05.07.2022, o godz. 10:23
czas czytania: około 2 minut
0

Firma Vattenfall buduje w Berlinie gigantyczną wieżę termosową. To kolejny pomysł na złagodzenie skutków kryzysu. Wieża ma magazynować energię uzyskaną dzięki OZE. Pobierać w momencie nadprodukcji – oddawać, gdy produkcja energii zwalnia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Wieża – termos ma wysokość 45 metrów  może pomieścić do 56 milionów litrów gorącej wody. – Działając skutecznie jak duża bateria, gigantyczny zbiornik odbiera nadmiar energii elektrycznej z sieci produkowanej przez odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce. Energia ta będzie wykorzystywana do podgrzewania wody do temperatury prawie wrzenia – opisuje „Tweak Town”.

Kapryśne OZE

– Odnawialne źródła energii takie jak elektrownie wiatrowe czy słoneczne charakteryzują się jednak tym, że w zależności od warunków pogodowych albo generują energię, albo nie. Co więcej, turbiny wiatrowe czasami generują więcej energii niż sieć energetyczna jest w stanie przyjąć i wtedy konieczne jest wyłączanie turbin wiatrowych – opisuje „Spider’s Web”.

Jak opisuje portal – tutaj właśnie pojawia się gigantyczny termos wypełniony wodą. To właśnie on jest w stanie przejąć nadmiar energii. 56 mln litrów wody ma pojemność cieplną rzędu 200 megawatów. Nadmiar energii elektrycznej np. z turbin wiatrowych wykorzystywany jest do podgrzewania wody w zbiorniku. Izolacja zbiornika jest w stanie utrzymać temperaturę wody przez około 13 godzin blisko temperatury wrzenia.

Berlińskie testy

Jak wskazują eksperci w trakcie lata budowany zbiornik będzie w stanie zaspokoić większość ciepłej wody wykorzystywanej w Berlinie, zimą natomiast zmniejszy zapotrzebowanie na gorącą wodę o 10 procent. Dodatkową korzyścią z korzystania z takich instalacji jest redukcja ilości emitowanego w procesie ogrzewania wody dwutlenku węgla. – Sprawdza się stara maksyma mówiąca, iż potrzeba matką wynalazku. Być może już wkrótce termosy na gorącą wodę będą rosły jak grzyby po deszczu nie tylko w Niemczech i w Holandii, ale także i w innych krajach Europy – komentuje „Spider’s Web”.

– Ze względu na swoje położenie geograficzne region Berlina jest bardziej zależny od rosyjskich paliw kopalnych niż inne części Niemiec. Dlatego naprawdę się tu spieszymy. Wojna na Ukrainie i kryzys energetyczny uczą nas, że musimy być jeszcze szybsi Po pierwsze, aby stać się neutralnym dla klimatu, a po drugie, aby uniezależnić się od importu energii – powiedziała w wywiadzie dla Associated Press Bettina Jarasch, wiceburmistrz Berlina.

Associated Press, Spider’s Web, Tweak Town

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024