Kraków: mieszkańcy niezadowoleni z kosztów życia i liczby parkingów

Kraków: mieszkańcy niezadowoleni z kosztów życia i liczby parkingów
MŁ/PAP
12.08.2022, o godz. 9:45
czas czytania: około 2 minut
0

Mieszkańcy Krakowa najbardziej są niezadowoleni z kosztów życia, dostępności miejsc parkingowych i jakości powietrza w mieście. Doceniają zaś kulturę i rozrywkę, atrakcyjność centrum, poziom edukacji – wynika z raportu Barometr Krakowski 2022, opublikowanego w czwartek przez magistrat.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ankieterzy, na zlecenie urzędu miasta, przeprowadzili wywiady z 1109 respondentami w drugim kwartale tego roku. Mieszkańcy reprezentowali adresy domów i mieszkań, wytypowanych drogą losową.
 

Pytania związane z jakością życia i usług publicznych w Krakowie

Przedstawiciel składu osobowego danego gospodarstwa odpowiadał na pytania związane z jakością życia i usług publicznych w Krakowie. W badaniu najliczniejszą grupę wiekową (46 proc.) stanowiły osoby w wieku 35-64 lata. Większość (58 proc.) to kobiety. Większość ankietowanych była w związku małżeńskim (62 proc.). Single stanowili (21 proc.). Pozostali to wdowcy, rozwodnicy i osoby w nieformalnych związkach. 66 proc. respondentów miała dzieci.

90 proc. zadowolonych z życia w Krakowie

Wyniki raportu pokazały, że zdecydowana większość badanych, 90 proc., ogólnie jest zadowolonych z życia w Krakowie. 73 proc. nie chciałoby się przeprowadzić do innego miasta. Jako najważniejszy aspekt mieszkania w stolicy Małopolski respondenci wskazywali rynek pracy oraz łatwość przemieszczania się po mieście.

Krakowianie najbardziej docenili kulturę i rozrywkę (75 proc. ankietowanych), a także atrakcyjność centrum miasta (75 proc.) oraz poziom usług edukacyjnych (72 proc.)

Solą w oku koszty życia i dostęp do miejsc parkingowych

Najmniejsze zadowolenie wyrażono z kosztów życia (22 proc. ankietowanych zadowolonych, 49 proc. – niezadowolonych, pozostali nie mieli zdania). Mieszkańcy szczególnie niezadowoleni są także z dostępności miejsc parkingowych (43 niezadowolonych, 27 zadowolonych) i z jakości powietrza (40 proc. niezadowolonych, 29 zadowolonych).

Z odpowiedzi o zaufanie do instytucji miejskich wynika, że krakowianie najbardziej ufają policji (70 proc.) i służbie zdrowia (68 proc.). Najmniejszym zaufaniem darzą prezydenta miasta (ufa 51 proc.), straż miejską (ufa 52 proc.) i radę miasta (53 proc.).

Mieszkańcy w pytaniu ogólnym o to, z czego ogólnie w życiu są najbardziej zadowoleni, wskazywali: z dzieci (94 proc.), małżeństwa lub związku partnerskiego (89 proc.) oraz stosunków z najbliższymi w rodzinie (86 proc.). Najmniejszy odsetek mieszkańców wyraził zadowolenie ze swojej sytuacji finansowej (62 proc.), perspektyw na przyszłość (62 proc.) oraz stanu zdrowia (74 proc.).

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024