Trwają prace legislacyjne nad „Konstytucją dla wodoru”
Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do roku 2040 (PSW) zakłada sześć celów, wyznaczając dla każdego z nich poszczególne zadania do realizacji w krótszej i dłuższej perspektywie. Są to: wdrożenie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie, wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie, wsparcie dekarbonizacji przemysłu, produkcja wodoru w nowych instalacjach, sprawny i bezpieczny przesył, dystrybucja i magazynowanie wodoru oraz stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego.
W ramach ostatniego z tych punktów, jak wynika z PSW, wyzwanie stanowi opracowanie takich przepisów, które usuną bariery rozwoju rynku wodoru oraz zachęcą do stopniowego zwiększania wykorzystania odnawialnych źródeł energii na potrzeby elektrolizy. W tej chwili bowiem prawo krajowe nie odpowiada potrzebom związanym ze skutecznym wdrażaniem założeń PSW ani nie jest adekwatne do planów dynamicznego rozwoju całego sektora wodoru.
W ramach powstania założeń regulacyjnych wykorzystania wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie oraz norm określających szczegóły funkcjonowania rynku ww. strategia zakłada opracowanie legislacyjnego pakietu wodorowego, który w przekazach medialnych przyjął doniosłą nazwę „Konstytucja dla wodoru”.
„Konstytucja dl...