W tym roku w głosowaniu uczestniczyło 46 095 osób, które oddały 42 965 ważnych głosów.
Podobnie jak w roku ubiegłym, oficjalnie preferowanym sposobem głosowania był internet. Metodą tą oddano 25 998 głosów. Jednak porównywalnie dużym zainteresowaniem cieszyła się tradycyjna, papierowa forma głosowania, za pośrednictwem której oddano 20 097 głosów.
150 punktów głosowania
Stacjonarne głosowanie odbywało się w rekordowej liczbie 150 punktów, które były czynne przez cały okres głosowania. Zlokalizowano je w filiach Biblioteki Kraków, w domach kultury, a także w siedzibach rad dzielnic. Co ciekawe, z tej formy głosowania najchętniej korzystały osoby najmłodsze (do 15 roku życia) i seniorzy.
Dębniki, Podgórze i Nowa Huta
Najbardziej aktywnymi głosującymi, już po raz kolejny, byli mieszkańcy dzielnic: Dębniki, Podgórze oraz Nowej Huty.
Pod kątem wieku, najbardziej aktywną grupą głosujących były osoby pomiędzy 36 a 45 rokiem życia (11 779 głosów) i te w przedziale od 26 do 35 roku (10 038 głosów).
Natomiast najwięcej projektów zostało poddanych pod głosowanie w dzielnicach: Prądnik Czerwony, Nowa Huta oraz Prądnik Biały.
Ochrona środowiska i zieleń
Jeśli natomiast chodzi o kategorie najczęściej wybieranych projektów, to podobnie jak w latach ubiegłych, w ponad 34 procentach, były to zadania z obszaru zieleni i ochrony środowiska. 25 proc. wniosków wybrano z puli szeroko pojmowanej kultury. Natomiast 16 proc. to sport i infrastruktura sportowa.
38 milionów na krakowski BO
W tym roku, do dyspozycji mieszkańców Krakowa, w ramach Budżetu Obywatelskiego, przeznaczono kwotę ogólną w wysokości 38 milionów złotych. Z tego 30 mln 400 tys. złotych na finansowanie projektów dzielnicowych. Natomiast 7 mln 600 tys. złotych na wnioski ogólnomiejskie.
Krowodrze i Podgórze w czołówce
We wszystkich dzielnicach Krakowa realizowane będą łącznie 172 projekty. Najwięcej zadań w ramach BO, zrealizowanych zostanie w dzielnicy V (Krowodrza) i XIII (Podgórze) – po 14, a najmniej – 5 – w IX dzielnicy (Łagiewniki Borek Fałęcki).
Wpłynęły 862 wnioski
Do tegorocznej edycji krakowskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 862 wniosków, z czego 693 o charakterze dzielnicowym i 169 o charakterze ogólnomiejskim. Pod głosowanie trafiły 93 projekty ogólnomiejskie i 465 dzielnicowych.
Komentarze (0)