– W najbliższym czasie powinna się zacząć sprzedaż węgla. Zgłosiliśmy zapotrzebowanie na 3 tys. ton węgla, jednak dostaliśmy przydział na 1 tys. 100 ton. Mamy nadzieję, że na pierwszy etap rozdziału węgla wystarczy dla naszych mieszkańców – powiedział PAP we wtorek burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.
Nie wiadomo ilu będzie chętnych
– Wiemy, że dotrze do nas węgiel z polskich kopalń. Jest też wyłoniony dostawca, który dostarczy węgiel do Zakopanego. Jest to firma, która ma podpisany kontrakt z Polską Grupą Energetyczną – zapewnił Dorula.
Importer ma dostarczać węgiel na plac dystrybucyjny w Zakopanem, a rozdziałem do mieszkańców zajmie się najprawdopodobniej miejska spółka TESKO. Finalna cena węgla dla mieszkańców ma być nie wyższa niż 2 tys. zł za tonę.
Burmistrz przekazał PAP, że mieszkańcom będzie przysługiwało 1,5 tony węgla do końca bieżącego roku i taka sam ilość w terminie od 1 stycznia do 15 kwietnia przyszłego roku.
Węgiel dla uprawnionych
Węgiel w preferencyjnej cenie mogą kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Wnioski o zakup preferencyjny węgla mieszkańcy mogą składać w Urzędzie Miasta Zakopane lub za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP. Po weryfikacji i opłacie pracownik dystrybucji węgla ma telefonicznie ustalić dogodny termin dostawy.
W poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda przekazał, że nie ma potrzeby nadmiernego gromadzenia węgla na poziomie gmin, ponieważ przez cały okres grzewczy do gmin węgiel będzie trafiał systematycznie – zaznaczył.
W całej Polsce zapotrzebowanie na węgiel zgłosiło 2200 gmin – do końca roku do samorządów ma trafić około 1 mln ton węgla.
Komentarze (0)