Urbaniści w służbie społecznej
Zawód urbanisty czy architekta w swej istocie jest wpisany w służbę społeczeństwu, bo dla jego potrzeb wykonują oni swe zadania, wpływające na przekształcanie środowiska, w którym ono żyje, i zmianę warunków jego życia.
Zadania powierzane urbanistom są albo przez władze, stanowiące reprezentację społeczności lokalnych czy regionalnych, albo przez samych obywateli, i zwykle wiążą się z opracowywaniem dokumentacji służącej prowadzeniu polityki przestrzennej na danym terytorium i zaspokojeniu potrzeb życiowych jego mieszkańców. Często też, działając nie tylko w swoim imieniu, starają się wpływać na jak najlepsze rozwiązania prawne w tym zakresie czy też rozwiązywanie konfliktów i sprzeczności w interesach różnych użytkowników przestrzeni.
Cele statutowe
W przyjętym w 1925 r. pierwszym statucie Towarzystwa Urbanistów Polskich, jakie utworzono dwa lata wcześniej – i przed laty, i obecnie największej organizacji reprezentującej tę profesję – w lapidarny sposób określone zostały jego cele: jako „praca naukowa nad wszelkimi zagadnieniami z dziedziny powstawania życia i uzdrowienia organizmów miejskich i wszelkich osiedli ludzkich, szerzenie tej gałęzi wiedzy wśród społeczeństwa”. Najnowsze regulacje statutowe dla celów działania Towarzystwa są bardziej rozbudowane i sformułowane następująco: „prowadze...