Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wyzwania dla branży - 17. Konferencja Recykling ZSEiE za nami

Wyzwania dla branży - 17. Konferencja Recykling ZSEiE za nami
Cza
31.03.2023, o godz. 17:28
czas czytania: około 3 minut
0

W dniach 29-30 marca 2023 w Uniejowie odbyła się „17. Konferencja Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego”. Branża ZSEE boryka się z wieloma zagrożeniami Wśród zagrożeń dla rynku ZSEE wymieńmy m.in. brak wystarczających zdolności przetwórczych, działania biurokratów związane z wolnym tempem decyzji, pozwoleń i certyfikatów, niedostosowanie prawa do rzeczywistości.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Wojciech Konecki, prezes APPLiA Związek Pracodawców AGD, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, zwrócił uwagę na przyszły brak odpadów oraz w jeszcze dalszej przyszłości ich nadmiar (odpady sieroce), szarą strefę, brak wiedzy na skutek niedostatecznej edukacji.stoi przed wieloma wyzwaniami. Wśród nich są m.in. walka z szarą strefą w nowym wydaniu – na każdym polu, we współpracy z instytucjami, zgodność z prawem ochrony konkurencji i konsumenta. No i dialog, pytanie tylko czy możliwe wyodrębnienie wspólnego zbioru między interesariuszami, by przygotować listy zagrożeń i wyzwań.

Środowa, wykładowa część konferencji dostarczyła jak zwykle wielu ciekawych informacji, o czym zresztą już informowaliśmy. Czwartek upłynął na zwiedzaniu fabryki firmy BSH w Łodzi.

Wróćmy jeszcze na moment do, momentami wzbudzających emocje na sali, prezentacji. Omawiając problemy branży ZSEE, dr Andrzej Grzyb, poseł na Sejm. „wyróżnił”:

  • Spowolnienie światowej gospodarki
  • Zmniejszenie sprzedaży nowych urządzeń w 2022r (ok. 25%), które jednak częściowo może być spowodowane zwiększonej sprzedaży w czasach pandemii
  • Zmniejszenie podaży zużytego sprzętu
  • Pozarejestrowy system zbierania zużytego sprzętu
  • Oczekiwanie na Ustawę o ROP, która nie wejdzie w życie w tym roku

Wymogi Dyrektywy CSRD

Firmy będą musiały sprostać również wymogom Dyrektywy CSRD – w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju 2022/2464 1/1. Obszary raportowania będą dotyczyć m.in. transformacji energetycznej, tzw. Circular Economy (Reduce, Reuse, Recycling), ochrona bioróżnorodności, emisja gazów i pyłów. Czas na implementację dyrektywy 18 miesięcy. Jak przygotować MŚP do wymogów CSRD? Między innymi zacząć od CSR (który określa jakościowe działanie firmy), a także dobrowolnie uwzględniać w decyzjach biznesowych aspekty społeczne, środowiskowe i relacje z interesariuszami.

Dr Sergiusz Urban, radca prawny WKB Lawyers, mówił m.in. o rewizji Dyrektywy WEEE. Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku w sprawie C- 181/201 stwierdził jej częściową nieważność. Uznano m.in., że należy zmienić  postanowienia zawierające przepis dotyczący urządzeń elektrycznych i elektronicznych (EEE) przeznaczonych dla gospodarstw domowych. Cel? Precyzyjne określenie momentu, od którego obowiązek finansowania przez producentów (Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta) ma zastosowanie, np. dla paneli fotowoltaicznych – jeśli wprowadzono je do obrotu po 13 sierpnia 2012 r.

Metale rzadkie

O kwestiach związanych z odzyskiem metali ziem rzadkich z ZSEE opowiadał Zbigniew Milkiewicz, prezes Strategic Metals. Powiedział on, że zwiększone zużycie metali ziem rzadkich stwarza realne ryzyka w ciągłości dostaw. Niestety, sprawa stała się polityczna i strategiczna. Unia Europejska wdraża plany związane z dywersyfikacją dostaw, wydobyciem, badaniami i ich odzyskiem. Wiele technologii jest obecnie dopracowywanych i rozwijanych, co stanowi szansę dla europejskich firm.

Problemy i wyzwania ZSEE

Konferencję podsumował jej dyrektor programowy, a zarazem prezes związku APPLiA – Wojciech Konecki. Wśród zagrożeń dla rynku ZSEE wymienił m.in. brak wystarczających zdolności przetwórczych, działania biurokratów związane z wolnym tempem decyzji, pozwoleń i certyfikatów, niedostosowanie prawa do rzeczywistości. Poza tym Konecki zwrócił uwagę na przyszły brak odpadów oraz w jeszcze dalszej przyszłości ich nadmiar (odpady sieroce), szarą strefę, brak wiedzy na skutek niedostatecznej edukacji.

Jakie zatem należy postawić sobie wyzwania? Skupienie na poprawności prawnej (Compliance), walka z szarą strefą w nowym wydaniu – na każdym polu, we współpracy z instytucjami, zgodność z prawem ochrony konkurencji i konsumenta. No i dialog, pytanie tylko czy możliwe wyodrębnienie wspólnego zbioru między interesariuszami, by przygotować listy zagrożeń i wyzwań.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule, który ukazał się w czasopiśmie Energia i Recykling.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024