Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Zebrali niemal 20 tys. ton odpadów posługując się sfałszowaną decyzją

Zebrali niemal 20 tys. ton odpadów posługując się sfałszowaną decyzją
23.06.2023, o godz. 13:27
czas czytania: około 2 minut
0

Z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wpłynęło zawiadomienie w sprawie pozyskiwania przez firmę z terenu województwa kujawsko-pomorskiego odpadów na podstawie sfałszowanego dokumentu - zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Jak informuje WIOŚ w Gdańsku w przerobionym dokumencie dopisano 3 rodzaje odpadów w porównaniu z decyzją oryginalną:

  • 17 09 04 – zmieszane odpady budowlane,
  • 19 08 05 – ustabilizowane osady ściekowe,
  • 19 12 12 – odpady z mechanicznej obróbki odpadów (odpady rozdrobnione, zmieszane),

stwarzając tym samym pozory, że właściwy organ udzielił firmie zezwolenia na zbieranie wyżej wymienionych odpadów.

Zebrali 20 tys. ton odpadów na podstawie sfałszowanej decyzji

Na podstawie sfałszowanej decyzji, firmie z kujawsko-pomorskiego udało się pozyskać odpady od 9 podmiotów z terenu województwa pomorskiego. Inspektorzy WIOŚ w Gdańsku ustalili, że w większości przypadków firmy przekazujące odpady zostały wprowadzone w błąd co do uprawnień odbiorcy odpadów – przedstawiono im sfałszowane zezwolenie z dopisanymi kodami odpadów. W rezultacie doszło do ponad 850 transportów odpadów o kodzie 19 12 12 w łącznej ilości prawie 20 tys. ton.

W obrocie odpadami brali udział pośrednicy znani inspektorom WIOŚ w Gdańsku z innych spraw związanych z nielegalną gospodarką odpadami. Rolą pośredników było pozyskiwanie klientów posiadających odpady do zbycia, pośredniczenie w kontakcie z odbiorcą oraz organizacja odbioru i transportu odpadów.

Konsekwencje procederu

Zgromadzony w sprawie materiał został przekazany do:

  • właściwych marszałków województw w sprawie wykreślenia z Bazy Danych Odpadowych (BDO) pośredników w obrocie odpadami w związku z prowadzeniem działalności prowadzącej do rażącego naruszenia przepisów, to jest przekazywania odpadów podmiotowi nieuprawnionemu, poprzez wprowadzanie w błąd podmiotu przekazującego,
  • do właściwych naczelników urzędów celno-skarbowych w związku ze stwierdzeniem podejrzenia naruszenia podatkowego – stosowania nieprawidłowej stawki VAT dla usługi pośrednictwa w obrocie odpadami.

Dodatkowo jak informuje Pomorski WIOŚ złożone zostanie zawiadomienie do prokuratury w związku z podejrzeniem posługiwania się jako autentycznym, przerobionym dokumentem przez odbiorcę odpadów oraz pośredników w obrocie odpadami. Osobom odpowiedzialnym grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy od lat 5 (art. 270 §1 kk).

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024