Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Dolnośląska dyplomacja ekologiczna. Na pierwszy ogień szwedzki model przetwarzania odpadów. W planach wizyty we Włoszech, Niderlandach i Belgii

Dolnośląska dyplomacja ekologiczna. Na pierwszy ogień szwedzki model przetwarzania odpadów. W planach wizyty we Włoszech, Niderlandach i Belgii
MŁ/PAP
05.07.2023, o godz. 8:33
czas czytania: około 2 minut
0

Delegacja przedstawicieli kilkunastu dolnośląskich gmin wzięła udział w wizycie w zakładzie przetwarzania odpadów Sysav w szwedzkim Malmo. Samorządowcy zapoznali się z rozwiązaniami, które mogłoby być stosowane w ich gminach. Szwedzki zakład, którego centralnym punktem jest spalarnia odpadów, zapewnia 60 proc. zapotrzebowania na ciepło w Malmo i Burlov.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Wizytę studyjną w zakładzie Sysav w Malmo zorganizował samorząd województwa dolnośląskiego w ramach projektu „#Ecologic-study trails”.

– To najnowsze przedsięwzięcie Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, które rozpoczyna serię projektów w ramach dolnośląskiej dyplomacji ekologicznej. Chcemy umożliwić naszym samorządom zapoznanie się z doświadczeniami samorządów z różnych krajów europejskich w zakresie rozwiązań proekologicznych – powiedział PAP we wtorek w Malmo dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Krzysztof Hodun.

Zobaczyć jak to robią inni

W ramach przedsięwzięcia 41 przedstawicieli dolnośląskich samorządów odwiedzi łącznie cztery zakłady przetwarzania odpadów znajdujące się we Włoszech, Niderlandach, Belgii i w Szwecji. Do szwedzkiego Malmo przyjechali samorządowcy repezentujący 11 dolnośląskich gmin.

– Chcemy, aby dzięki tym wizytom samorządowcy zdobyli doświadczenie, zobaczyli w jaki sposób funkcjonują takie obiekty i jakie są korzyści z budowy takich instalacji na terenach gmin – powiedział Hodun.

Dyrektor dodał, że z punktu widzenia dolnośląskich samorządów istotne są również doświadczenia europejskich miast z obszaru dialogu społecznego z mieszkańcami . – Chcemy zwiększyć kompetencję naszych samorządów w tym zakresie kopiując dobre rozwiązania i unikając popełnianych tam błędów – powiedział Hodun.

Jak to działa w Szwecji?

Dolnośląska delegacja przyglądała się w Malmo działalności zakładu przetwarzania odpadów firmy Sysav Industri AB. To przedsiębiorstwo przetwarzające odpady komunalne, zielone oraz niebezpieczne. Zakład należy do 14 szwedzkich gmin, a jego punktem centralny jest spalarnia odpadów.

W Szwecji od ponad 20 lat obowiązuje zakaz składowania odpadów, co oznacza, że muszą one zostać przetworzone.

Rustan Nilsson, edukator ds. środowiska w zakładzie Sysav, podkreślił, że zakład przetwarza 98 proc. opadów, które tu trafiają. – Rocznie przyjmujemy 850 tys. ton odpadów, z czego odzyskujemy 43 proc. nowych materiałów, a 55 proc. jest przetwarzanych na energię w procesie spalania – powiedział Nilsson. Do zakładu trafiają odpady z 14 szwedzkich gmin, które są właścicielami Sysav, oraz odpady od przedsiębiorstw i osób indywidulanych. Przetwarzane są tu również odpady z innych krajów europejskich, m.in. z Włoch i z Niemiec.

Punktem centralnym zakładu jest spalarnia odpadów, która produkuje ciepło i energię elektryczną. Sysav zapewnia Malmo i Burlov 60 procent ich zapotrzebowania na ciepło.

Projekt „#Ecologic-study trails” w 90 proc. finansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024