Segregacja pomiędzy „tróją na szynach” a „czwórką z minusem”
Aż 96% Polaków deklaruje, że segreguje odpady. Ale czy robią to dobrze? Wygląda na to, że nie najlepiej, a najczęściej powtarzający się błąd to wrzucanie do pojemników dobrze posegregowanych odpadów w zbędnych i utrudniających recykling opakowaniach.
Z badań firmy SW RESEARCH we współpracy z Grupą Akomex wynika, że odpady segreguje 96% obywateli naszego kraju1. Badania wskazują przy tym jednoznacznie, że większość Polaków robi to altruistycznie, z poczucia odpowiedzialności.
Pytani przez ankieterów o pobudki decyzji o dokonywaniu segregacji odpadów respondenci tylko w 30% przyznawali się do kierowania się przesłankami finansowymi, tj. obawą przed karami lub zachętami, takimi jak ulgi, dotacje czy niższa cena odbioru odpadów. Znacznie liczniejsza (80% respondentów) była grupa wskazująca na odpowiedzi: „chcę zrobić coś dla środowiska”, „ze świadomości ekologicznej”. W badaniach można było zaznaczyć kilka odpowiedzi – a więc można także na ich podstawie wyciągnąć wniosek, że jest grupa Polaków, która odpady segreguje jednocześnie z motywacji negatywnych (strach przed karami), jak i pozytywnych (troska o środowisko). Jedno przecież nie wyklucza drugiego, a połączenie motywacji pozytywnych z negatywnymi dobrze rokuje sprawie – czyli segregacji. Zwłaszcz...