Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie będzie otwarte dla zwiedzających

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie będzie otwarte dla zwiedzających
MŁ/PAP
04.09.2023, o godz. 8:12
czas czytania: około 2 minut
0

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie będzie otwarte dla zwiedzających - poinformował PAP Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Otwocku i dodał, że będzie to nietypowa okazja, by zobaczyć obiekt, który zazwyczaj jest niedostępny.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Otwocku poinformował, że dzień otwarty w Krajowym Składowisku Odpadów Promieniotwórczych w Różanie odbędzie się 9 września, ale zgłoszenia chętnych do zwiedzania KSOP będą przyjmowane do 6 września.

– Po raz drugi w tym roku zapraszamy do zwiedzania KSOP. Chcemy państwu pokazać, jak postępujemy z odpadami promieniotwórczymi, i że robimy to w bezpieczny sposób. Warto to podkreślić z dwóch powodów. Po pierwsze – w związku z planowaną w naszym kraju budową elektrowni jądrowych. Po drugie – właśnie trwają poszukiwania lokalizacji na nowe składowisko odpadów promieniotwórczych – powiedziała dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Aneta Korczyc.

Dzień otwarty odbywa się ramach XII Pikniku Militarnego w Różanie. Składowisko znajduje się na terenie zabytkowego carskiego fortu nr 3.

Jak skorzystać z oferty zwiedzania?

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych poinformował, że chętni do zwiedzania KSOP mogą zapisywać się do 6 września. “Żeby wejść na teren składowiska wystarczy wysłać zgłoszenie na adres [email protected]. Zgłoszenie musi zawierać imię i nazwisko, numer i serię dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej. Należy również wskazać preferowaną godzinę wejścia” – napisano.

Wejścia możliwe są w następujących godzinach: 9.30, 11, 13, 14.30. Na teren składowiska mogą wejść dzieci powyżej siódmego roku życia. W dniu zwiedzania trzeba mieć ze sobą dowód lub legitymację szkolną.

Warsztaty edukacyjne

Z kolei w forcie nr 1 w Różanie działać będą warsztaty edukacyjne – również zorganizowane przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. “Wyjaśnimy, skąd w Polsce biorą się odpady promieniotwórcze, skoro nie ma w naszym kraju żadnej elektrowni jądrowej. Każdy będzie mógł radiometrem sprawdzić i porównać poziom promieniowania emitowanego przez m.in. granit, potas czy sól. Chętni będą mogli na chwilę wcielić się w rolę pracowników ZUOP i przy pomocy doświadczeń dowiedzieć się, jak wygląda proces unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych” – poinformowano.

Odpady promieniotwórcze w Polsce

Przetwarzaniem i składowaniem odpadów promieniotwórczych produkowanych na terenie Polski zajmuje się Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Przedsiębiorstwo Państwowe. Podlega on Ministerstwu Klimatu i Środowiska.

Odpady składowane na KSOP powstają w wyniku produkcji i stosowania izotopów promieniotwórczych w medycynie, przemyśle i badaniach naukowych, w tym podczas pracy reaktora Maria, który działa w podwarszawskim Świerku.

 

 


Powstaną składowiska odpadów promieniotwórczych dla energetyki jądrowej?

 

 

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024